Z Atomem Trefl Sopot zdobył wicemistrzostwo i mistrzostwo Polski, pracował z reprezentacjami Turcji i Słowenii. Przez ostatnie trzy lata prowadził zespół IŁ Capital Legionovii Legionowo, a teraz obejmie ŁKS Commercecon Łódź, z którym powalczy o kolejny medal mistrzostw Polski. Nowym szkoleniowcem Łódzkich Wiewiór został Alessandro Chiappini.

Włoski trener ma ogromne doświadczenie międzynarodowe zarówno klubowe, jak i reprezentacyjne. Jako główny szkoleniowiec po raz pierwszy pracował w ekipie Pallavolo Marsciano. W kolejnych latach prowadził m.in. Asystel Novara (Superpuchar Włoch i Puchar Top Teams,  brązowy medal Pucharu CEV), Azerrail Baku (brązowy medal mistrzostw Azerbejdżanu) czy Nordmeccanica Rebecchi Piacenza (Superpuchar Włoch).

Alessandro Chiappini polską ligę zna doskonale. W latach 2010-2012 prowadził Atom Trefl Sopot, z którym zdobył srebro i złoto mistrzostw Polski. W latach 2016-2018 pracował w Treflu Proxima Kraków, a w sezonie 2018/19 był trenerem Enei PTPS Piła. W 2019 roku objął stery IŁ Capital Legionovii Legionowo, gdzie pracował przez ostatnie trzy lata. W minionym sezonem wywalczył z legionowską drużyną 5. miejsce w TAURON Lidze i awansował do finału Pucharu Polski. 

W swojej karierze trener Chiappini prowadził również reprezentacje Turcji i Słowenii (U-23 i seniorską). Z tureckim zespołem narodowym zdobył dwa medale Ligi Europejskiej – srebrny w 2009 i brązowy w 2010 roku, zaś z ekipą Słowenii U-23 wywalczył wicemistrzostwo świata w tej kategorii wiekowej. 

Teraz Alessandro Chiappini obejmie stanowisko pierwszego trenera ŁKS-u Commercecon Łódź, z którym przyjdzie mu rywalizować w TAURON Lidze, Pucharze Polski i Lidze Mistrzyń. Jesteśmy przekonani, że międzynarodowe, bogate doświadczenie szkoleniowca przyniesie wysoki poziom gry w wykonaniu naszego zespołu i osiągnięcie założonych celów. – Spędziłem naprawdę miło czas w Legionowie. Myślę, że był to długi projekt. Mogę więc powiedzieć, że nadszedł właściwy czas, aby rozpocząć nowe wyzwanie – podkreślił szkoleniowiec. – Tak więc cieszę się, że zostałem wybrany przez ŁKS Commercecon i będę częścią tego projektu przez kolejne 2 lata. Walczę o ważne cele.

Znajomość poziomu i realiów polskiej ligi jest u trenera Chiappiniego ogromne. Nie mogliśmy nie zapytać o jego ocenę krajowych rozgrywek. – W ostatnich latach pracuję w Polsce. Mogę powiedzieć, że z sezonu na sezon poziom rośnie i naprawdę fajnie jest być częścią tak emocjonujących mistrzostw. Naprawdę dobrze czuję się w Polsce. Wielu konkurentów daje nam możliwość doskonalenia się. Jest tu świetna motywacja.

Jak zapowiadają się pierwsze tygodnie przygotowań do nowego sezonu? – Planujemy wszystko z członkami sztabu, niektórzy dołączą do nas nieco później ze względu na sezon drużyn narodowych. W każdym razie zawodniczki stawią się z minimalnymi wymaganymi warunkami fizycznymi, aby rozpocząć pracę w jak najlepszy sposób. Przed startem zrobimy kilka testów medycznych i fizycznych – powiedział Alessandro Chiappini. – Następnie połączymy aktywność w hali i plażową, aby przygotować się do PreZero Grand Prix PLS. Jak wiecie, nie będziemy mieć niektórych zawodniczek do końca mistrzostw świata, ale to oznacza, że ​​będą miał okazję lepiej poznać nasze nowe siatkarki, które będą na miejscu – zakończył szkoleniowiec.

Trenerze witamy w zespole!

*autorem zdjęcia jest Michał Żukowski