W turniejowych derbach podczas Commercecon Cup 2019 lepsze okazały się zawodniczki Grota Budowlani Łódź, które pokonały Łódzkie Wiewióry 3:1.

Mecz zaczął się od prowadzenia ŁKS 2:0, ale po skutecznym bloku na Darii Szczyrbie i udanej kontrze, Budowlani objęli prowadzenie 5:3, a kolejny punkt zagrywką dołożyła Charlotte Leys. Wiewióry szybko wyrównały, a Ewa Kwiatkowska miała szansę wyprowadzić zespół na prowadzenie, ale atak z obejścia posłała w aut, by za chwilę ponowić tę akcję już skutecznie. Dwie skuteczne zagrywki Darii Szczyrby pozwoliły uzyskać ełkaesiankom punkt przewagi (8:7). Podrażniło to rywalki, które złapały rytm i zdobyły kilka punktów z rzędu, obejmując prowadzenie 12:9. Szybko odpowiedział na tę serię ŁKS, który po Evy Mori zbliżył się na jeden punkt (11:12). Ton grze nadawały jednak siatkarki Budowlanych i znów odskoczyły na trzy oczka (13:16) i konsekwentnie utrzymywały tę przewagę. Po skutecznym bloku na Aleksandrze Wójcik było już 20:17 i trener Marek Solarewicz poprosił o przerwę dla ŁKS-u. 

Przy 21:18 na zagrywkę w zespole budowlanych weszła Anna Bączyńska w miejsce Jaroslavy Pencovej. Jednak nie przyniosło to efektu i 19 punkt powędrował na konto biało-czerwono-białych. Po chwili jednak w pole serwisowe powędrowała Julia Nowicka i skuteczną zagrywką powiększyła przewagę Budowlanych do 23:19. W tym momencie na drugi czas zdecydował się trener ŁKS-u. Ełkaesianki mogły zmniejszyć przewagę, ale ataku nie skończyła Daria Szczyrba, a po drugiej stronie skutecznie zrobiła to Charlotte Leys i siatkarki Grota miały pierwzą piłkę meczową. Tę obroniły Wiewióry, a Monika Bociek po chwili zaserwowała asa i przy stanie 24:22 o czas poprosił trener Budowlanych Błażej Krzyształowicz. Po przerwie Bociek nie była już skuteczna i zaserwowała w siatkę, dokładając przeciwniczkom ostatni punkt potrzebny do wygrania seta (25:22).

Dwa pierwsze punkty w drugiej partii powędrowały na konto gospodyń, ale Budowlani szybko doszli do głosu. Skutecznie zagrywała Charlotte Leys, a po bloku na ełkaesiankachi błędzie dotknięcia siatki Wiewiór, wyszły na prowadzenie 6:2. Poźniej gra się nieco wyrównała, ale goście wciąż utrzymywali bezpieczną przewagę (9:5). Wiewióry miały swoje szanse na zbliżenie się do rywalek, ale myliły się w ataku, mając kontry w górze. Nie myliły się za to siatkarki Grota, które powiększyły prowadzenie do 12:6. Wtedy o przerwę poprosił trener Solarewicz. Nie poprawiło to gry gospodyń, które zaraz po czasie pozwoliły Pencovej na zagranie asa. Serię Budowlanych przrwał dopiero skuteczny atak Aleksandry Wójcik. Za chwilę jednak Śmieszek zatrzymała blokiem atak Szczyrby i przewaga znowu wynosiła 7 punktów (14:7).

Kiedy siatkarki gości dołożyły kolejną wygraną akcję, szkoleniowiec ŁKS-u Commercecon poprosił o drugi czas, po którym z drugiej linii w siatkę zaatakowała Wójcik. Po chwili nie było jej już na boisku, bo została zmieniona przez Natalię Skrzypkowską. Przewaga Budowlanych była jednak zbyt duża, aby roszady w składzie mogły zmienić obraz gry. Siatkarki Grota grały swobodnie, mając dziesięciopunktowy zapas (19:9). Przy 21:10 trener Solarewicz wpuścił na plac gry Nicole Edelman w miejsce Evy Mori, a akcję później posłał do boju młodą Oliwię Laszczyk za Darię Szczyrbę. Podstawowe zawodniczki miały odpocząć przed trzecią partią, a drugi set po prostu musiał zostać dograny. Skończył się szybko atakiem Anastasyi Kraiduby. Budowlani wygrali 25:12 i objęli prowadzenie w meczu 2:0.

Gospodynie były wyraźnie podrażnione wysoką porażką w drugim secie i trzecią partię rozpoczęły od prowadzenia 5:2. Budowlani nie zamierzali jednak rezygnować z pełnej puli i po błedzie siatki ełkaesianek i szczęśliwej zagrywce Bączyńskiej doprowadziły do wyrównania 7:7. Wiewióry wiedziały jednak, że muszą zdecydowanie się poprawić, żeby utrzymać się w meczu i przy zagrywkach Darii Szczyrby odskoczyły rywalkom na 14:9. Trener Krzyształowicz postanowił powrócić w ustawieniu do Julii Twardowskiej, która zmieniła Annę Bączyńską. Wiewióry nie zwalniały jednak tempa i niedługo później prowadziły już 18:12.

Przy 20:12 trener Budowlanych dokonał podwójnj zmiany. Paulinę Bałdygę zastąpiła Gabi Maciągowski, a Anastasię Kraidubę zmieniła Julia Nowicka. Wiewióry były jednak cały czas w gazie i dokładały kolejne pukty. Po asie Moniki Bociek prowadziły już 22:12. Przy 23:13 trener Solarewicz wpuścił na boisko Oliwię Laszczyk w miejsce Aleksandry Wójcik. Set nieuchronnie zbliżał się do końca. Pierwszą piłkę meczową posłała w aut z zagrywki Ewa Kwiatkowska, ale kolejna akcja padła już łupem ŁKS-u Commercecon, tym samym gospodynie wygrały 25:15 i kibice zgromadzeni w hali Sport Arena mieli okazję zostać w niej na dłużej.

Czwarty set od początku był wyrównany. Jako pierwsze do boju ruszyły siatkarki Grota, wychodząc na prowadzenie 11:5, przy serii zagrywek Julii Twardowskiej. Trener ŁKS-u Commercecon zareagował tę sytuację, zmieniając rozgrywające. W miejsce Evy Mori weszła Nicole Edelman, co poderwało Wiewióry, które zdobyły dwa punkty z rzędu (7:11). Był to jednak zryw chwilowy, bo goście odzyskali rytm i powiększyli przewagę do 14:8. Szkoleniowiec ŁKS-u poprosił w tej sytuacji o czas, po którym zagrywkę w siatkę posłała Nowicka, a Wiewióry nieco poprawiły swoją grę.

Po asie Nicole Edelman było 11:14 i wyglądało, że gospodynie zamierzają jeszcze w tym secie powalczyć. Budowlani nie pozwalali się jednak dogonić i trzymali dystans (17:13). Przy stanie 19:15 trener Krzyształowicz wpuścił Annę Bączyńską w miejsce Julii Twardowskiej. Przy 20:16 Magdalena Śmieszek zastąpiła na zagrywce Jarkę Pencovą i przyniosło to efekt w postaci wygranej akcji. Budowlani byli coraz bliżej rozstrzygnięcia meczu na swoją korzyść (21:17). Blok Charlotte Leys dał siatkarkom Grota dwudziesty trzeci punkt, a po ataku ze środka Anny Lewandowskiej, aż pięc piłek meczowych mieli goście. Nadzieje ŁKS-u przedłużyła jeszcze skuteczną kiwką Bociek, ale chwilę później skutecznym atakiem mecz zakończyła Kraiduba (25:20).

ŁKS Commercecon Łódź – Grot Budowlani Łódź 1:3

Składy zespołów:

ŁKS Commercecon Łódź: Mori, Kwiatkowska, Pacak, Wójcik, Szczyrba, Bociek, Strasz (libero), Korabiec (libero) oraz Skrzypkowska, Edelman, Laszczyk
Grot Budowlani Łódź: Nowicka, Śmieszek, Leys, Twardowska, Kraiduba, Pencova, Stenzel (libero) oraz Bączyńska