Podczas środowego treningu zespół ŁKS-u Commercecon Łódź gościł grupę młodych siatkarek z Kolumbii, która przebywa w Polsce w ramach projektu „Dyplomacja sportowa”. Goście mieli okazję m.in. zobaczyć jak trenują aktualne mistrzynie Polski. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kolumbii prowadzi od 2011 roku projekt pod nazwą „Dyplomacja sportowa”. Jego celem jest ukazanie nowych perspektyw poprzez sport oraz zachęcanie do sportu jako narzędzia integracji społecznej. Projekt ten skierowany jest do młodych sportowców z regionów dotkniętych konfliktem zbrojnym.

Poza składnikiem praktycznym, tj. zajęciami sportowymi, treningami i warsztatami, program zawiera elementy edukacyjne. Są to m.in. wizyty w miejscach historycznych, ale również spotkania z rówieśnikami kraju przyjmującego. 

W tym roku program obejmuje młodzież z gminy Fortul (Arauca), regionu przygranicznego z Wenezuelą. Młode siatkarki z Fortul zwiedzają Polskę w towarzystwie José Fernando Rubiano, doradcy programu Kolumbijskiego MSZ, oraz dyplomatów z ambasady w Polsce.

Grupa przebywa w Polsce w dniach 8 – 16 września. W Łodzi spotkała się również z panią Prezydent Hanną Zdanowską, która doceniła wychowawczą i motywacyjną stronę realizowanego projektu. 

Podczas wizyty w Łodzi młode Kolumbijki odwiedziły także siatkarki Łódzkiego Klubu Sportowego. Przed treningiem była okazja do rozmów, zrobienia pamiątkowych zdjęć oraz zebrania autografów. Od mistrzyń Polski goście otrzymali okolicznościowe biało-czerwono-białe szaliki.