Łódzkie zespoły postanowiły sprawdzić na jakim etapie przygotowań się obecnie znajdują. ŁKS Commercecon stracił tydzień treningów przez kwarantannę, a z kolei Grot Budowlani mieli nieco zaburzony rytm zajęć przez udział w plażowym Grand Prix.

Ekipy już wcześniej umówiły się na spotkania sparingowe. Korzystając z okazji, że obie drużyny trenują w jednej hali i mogą elastycznie sobie zaplanować takie mecze, trenerzy postanowili, że zamiast oficjalnego meczu towarzyskiego, w ramach wspólnego treningu przećwiczą szybką grę pod presją i umówili się na rozegranie siedmiu tie-breaków.

W zespole Budowlanych nie zagrała Julia Nowicka, która wciąż nie wróciła do pełnego treningu z powodu złamanego palca. Trener Błażej Krzyształowicz nie mógł również skorzystać z niedawno ogłoszonej przez klub Veroniki Jones-Perry, która nie dołączyła jeszcze do zespołu. Z kolei szkoleniowiec Łódzkich Wiewiór Giuseppe Cuccarini miał do dyspozycji wszystkie zawodniczki i wypuścił na boisko potencjalnie swój najsilniejszy skład.

Widać było, że siatkarki obu drużyn dawno nie miały okazji do rywalizacji i już stęskniły się za grą na punkty, bo pierwszego seta potraktowały bardzo poważnie, choć zdecydowanie z radością. Lepsze okazały się Wiewióry, które dobrze wyglądały w bloku i tym elementem zakończyły inauguracyjną partię.

W kolejnej odsłonie włoski szkoleniowiec ŁKS-u postanowił sprawdzić na pozycji libero Magdalenę Saad, z kolei w zespole Budowlanych na boisku pozostała Justyna Kędziora, wpuszczona na końcówkę pierwszego seta za Oliwię Michalak. Na parkiecie pojawiła się również Paulina Damaske w miejsce Moniki Fedusio. Młodą reprezentantkę Polski trener Krzyształowicz testował na pozycji atakującej. Swoją szansę na środku dostała również Anna Lewandowska. Tym samym już w drugim secie wszystkie siatkarki Budowlanych miały odhaczony występ w tym meczu. Drugą końcówkę lepiej rozegrały zawodniczki Grot Budowlanych i wygrały set na przewagi.

W trzecim secie doczekaliśmy się również większych zmian w ekipie ŁKS-u Commercecon. Aleksandrę Wójcik na przyjęciu zmieniła Ana Kalandadze, a na środku w miejsce Klaudii Alagierskiej pojawiła się Joanna Pacak. Na pozycję libero wróciła też Krystyna Strasz. Z kolei w ekipie Budowlanych pierwszą zagrywkę wykonała Maria Stenzel i nie był to błąd, gdyż reprezentacyjna libero zagrała w tej partii jako rozgrywająca, a pozycję libero zajęła Justyna Kędziora. Tym razem wyraźnie lepsze okazały się Wiewióry, które nie pozwoliły rywalkom na zdobycie nawet 10 punktów.

W czwartej partii trener Krzyształowicz powrócił do koncepcji ze Stenzel jako libero i Tobiasz na rozegraniu, zaś Cuccarini pozostawił zawodniczki z poprzedniego seta, znów wymieniając jedynie Strasz na Saad. W tym secie doczekaliśmy się kilku długich akcji i efektownych obron z obu stron. Finalnie zwyciężyły siatkarki ŁKS-u Commercecon.

W piątym secie zobaczyliśmy kolejne korekty składu ŁKS-u. Cuccarini dał odpocząć Katarzynie Zaroślińskiej-Król, którą zmieniła Agata Wawrzyńczyk. Na środku w miejsce Nadji Ninković weszła Katarina Osadchuk, a na rozegraniu Aleksandra Pasznik zastąpiła Holenderkę Britt Bongaerts. W zespole Budowlanych oglądaliśmy wariant z Oliwią Michalak w ataku i Górecką oraz Fedusio na przyjęciu. Po raz czwarty w tym meczu lepiej poradziły sobie ełkaesianki, wygrywając 15:9.

W szóstym secie w porównaniu do pierwszej partii z boiska po stronie ŁKS-u zeszła Katarina Lazović, a jej miejsce zajęła Oliwia Laszczyk, a więc również wszystkie podopieczne Cuccariniego mogły się zaprezentować tego dnia na parkiecie. Z kolei po stronie Budowlanych mogliśmy oglądać parę przyjmujących Kędziora – Damaske. Tym razem lepiej zagrały siatkarki Budowlanych, które wygrały siedmioma punktami.

W ostatniej partii włoski szkoleniowiec ŁKS-u pozostawił skład z poprzedniej odsłony, a trener Krzyształowicz postawił w przyjęciu na układ Górecka – Fedusio. Wiewióry podkręciły tempo w końcówce i wygrały tego seta, ustalając wynik spotkania na 5:2. Tym samym ŁKS zrewanżował się Budowlanym za sparing sprzed pandemii, który wówczas wygrał Grot 4:1.

Grot Budowlani Łódź – ŁKS Commercecon Łódź 2:5
(12:15, 16:14, 9:15, 10:15, 9:15, 15:8, 12:15)

Składy zespołów:
ŁKS: Bongaerts, Alagierska, Wójcik, Lazović, Ninković, Zaroślińska-Król, Strasz (libero) oraz Saad (libero), Pacak, Kalandadze, Wawrzyńczyk, Osadchuk, Pasznik i Laszczyk
Budowlani: Tobiasz,  Lisiak, Michalak, Górecka, Fedusio, Moskwa, Stenzel (libero) oraz Kędziora, Damaske i Lewandowska

*Autorem tekstu jest Marcin Sawoniuk – Strefa Siatkówki www.siatka.org