Kibice obserwujący zmagania zespołów w TAURON Lidze już chyba nie dziwią się, gdy w półfinale mistrzostw Polski spotykają się ŁKS Commercecon Łódź i Developres Bella Dolina Rzeszów. Nie inaczej będzie w tym roku. Układ tabeli po fazie zasadniczej parował właśnie te dwa zespoły w przypadku, gdy wygrają swoje mecze ćwierćfinałowe.

W tym sezonie w 1/4 MP ŁKS Commercecon Łódź pokonał dwukrotnie E.Leclerc MOYA Radomkę Radom (zarówno u siebie, jak i na wyjeździe 3:0). W obu meczach MVP została wybrana Valentina Diouf, która dołączyła do ekipy Łódzkich Wiewiór w lutym tego roku. Więcej emocji przyniosła rywalizacjia ćwierćfinałowa Developresu z BKS-em Bostik Bielsko-Biała. W pierwszym meczu, we własnej hali rzeszowianki potrzebowały aż pięciu setów, aby zakończyć rywalizację zwycięstwem. W spotkaniu rewanżowym rzeszowianki zagrały już pewniej, ale i tak straciły jednego seta. 

Wyniki meczów ćwierćfinałowych sprawiają, że kibice ŁKS-u Commercecon Łódź z nadzieją patrzą na nadchodzącą rywalizację w półfinale. W tym sezonie w rundzie zasadniczej zdecydowanie lepiej wypadły rzeszowianki, które we własnej hali wygrały 3:2, ale w Łodzi triumfowały 3:0. Los zetknął zespoły z Łodzi i Rzeszowa jeszcze raz, w 1/8 Pucharu Polski. Również i tym razem górą były podopieczne trenera Stephane’a Antigi (3:1). – Jest nam bardzo przykro, że odpadłyśmy z Pucharu Polski, bo to był jeden z naszych celów.  Czasem sobie myślę, że może czasem trzeba zrobić krok w tył, by potem z impetem wejść w fazę play-off i na tym się trzeba skoncentrować powiedziała po tamtym spotkaniu Paulina Maj-Erwardt, kapitan ŁKS-u Commercecon. 

Od 2016 roku, kiedy to łodzianki awansowały do kobiecej ekstraklasy, zespoły ŁKS-u Commercecon i Developresu Bella Dolina mierzyły się ze sobą w rozgrywkach ligowych aż 20 razy. Wszystko za sprawą fazy play-off. Za każdym razem obie ekipy trafiały na siebie w półfinale. 

Pierwszy raz drużynom przyszło zagrać o wielki finał w sezonie 2017/2018. Do wyłonienia finalisty potrzebne były trzy, bardzo zacięte mecze. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszły Łódzkie Wiewióry, które ostatecznie musiały zadowolić się srebrnym medalem mistrzostw Polski. W finale uległy bowiem Chemikowi Police. Developres zakończył sezon poza podium, przegrywając 3. miejsce z Grot Budowlanymi Łódź.

Rok później półfinałowe zmagania zakończyły się w dwóch meczach. Na wyjeździe ŁKS Commercecon Łódź wygrał 3:2, ale we własnej hali zwyciężył pewnie 3:0. To był piękny sezon dla łódzkiej drużyny, która wywalczyła złoty medal mistrzostw Polski. Rzeszowianki uplasowały się na 3. miejscu i odebrały brązowe medale. 

W sezonie 2019/2022 do rozegrania fazy play-off nie doszło, z powodu pandemii koronawirusa sezon TAURON Ligi zakończył się po rundzie zasadniczej. Rzeszowianki zgodnie z układem tabeli odebrały srebrne medale, zaś ŁKS Commercecon został brązowym medalistą MP. W sezonie 2020/2021 ŁKS Commercecon i Developres ponownie spotkały się w fazie play-off i znów był to półfinał. Pierwszy mecz 3:0 wygrały Ełkaesianki, jednak w dwóch kolejnych meczach górą były rzeszowianki i to one awansowały do finału. W nim jednak musiały uznać wyższość ekipy z Polic. Z kolei ŁKS Commercecon rozegrał zacięty pięciomeczowy bój o brąz z E.Leclerc Moya Radomką Radom i wyszedł z niego zwycięstwo.

W tym sezonie mocno przebudowane, w stosunku do poprzednich lat, zespoły ponownie staną do półfinałowej rywalizacji. Terminarz nie pozwolił obu ekipom na odpoczynek podczas Świąt Wielkanocnych, ale Łódzkie Wiewióry podkreślały, że to nie jest czas na relaks. – Wiadomo, że jesteśmy teraz na takim etapie, że musimy się skupić na tym, żeby dobrze grać. Dlatego nie możemy się rozpraszać, wyjeżdżać i za dużo odpoczywać, bo cały czas musimy być w treningu – powiedziała środkowa Kamila Witkowska podczas tradycyjnego przedświątecznnego spotkania zespołu. 

Pierwsze spotkanie półfinałowe odbędzie się w czwartek, 21 kwietnia, w Rzeszowie (godzina 17:30), natomiast drugi mecz zostanie rozegrany w Łodzi 24 kwietnia (niedziela) o 20:30. Ewentualne trzecie spotkanie zespoły rozegrają 28 kwietnia w Rzeszowie. Z pewnością kibiców obu drużyn czeka wiele emocji, bo siatkarki ŁKS-u Commercecon i Developresu Bella Dolina będą walczyć o każdą piłkę.