Rada Miejska uhonorowała dziś dwadzieścia sześć osób i dwie organizacje prestiżowymi odznakami „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”. Wśród odznaczonych znalazły się cztery legendy Łódzkiego Klubu Sportowego: Agnieszka Bieńkowska (siatkówka), Daiva Jodeikaitė (koszykówka), Marek Dziuba (piłka nożna) i Walery Kosyl (hokej).

Agnieszka Bieńkowska to mistrzyni i reprezentantka Polski. W 1980 roku została zawodniczką Łódzkiego Klubu Sportowego, z którym zdobyła mistrzostwo Polski w 1983 roku oraz dwukrotnie wicemistrzostwo – w 1982 i 1986 roku. Ma na koncie również brązowe medale mistrzostw Polski oraz Puchar Polski zdobyty w 1982 i 1986 roku. W sezonie 1989/1990 przyczyniła się do największego triumfu ŁKS-u na arenie międzynarodowej – dotarcia do finałowego turnieju w Pucharze Konfederacji CEV. Ostatni raz w biało-czerwonych barwach zagrała 13 maja 1990 roku w meczu kwalifikacji mistrzostw świata.

Daiva Jodeikaitė jest litewską koszykarką, reprezentantką swojego kraju, która broniła barw ŁKS-u przez 15 lat. Dwukrotnie wygrywała klasyfikacje najskuteczniejszej koszykarki polskiej ekstraklasy – w sezonie 1991/92 (najwięcej punktów) i 2001/02 (najwięcej punktów i najwyższa średnia). Wraz z ŁKS-em zdobyła siedem medali mistrzostw Polski – 2 złote, 3 srebrne i 2 brązowe oraz dwa Puchary Polski.

Marek Dziuba jest wychowankiem ŁKS-u i w swoim macierzystym klubie grał przez 10 lat. Odnosił także sukcesy trenerskie – z ŁKS-em zdobył tytuł mistrzowski z ŁKS-em w 1998 roku. W reprezentacji zadebiutował 13 kwietnia 1977 w meczu z Węgrami. Do 1984 rozegrał 53 mecze (1 gol, z Algierią 19 listopada 1980) z orłem na piersi, w niektórych meczach pełnił funkcję kapitana drużyny. 

Walery Kosyl to również wychowanek ŁKS-u. Występował w drużynie hokejowej niemal przez całą karierę zawodniczą (1957–1983), z przerwą spowodowaną służbą wojskową. Jako jedyny w historii bramkarz w Polsce zdobył gola z gry. Brał udział w IO w Sapporo i Innsbrucku. W latach 1984–1985 i 1987–1988 był pierwszym trenerem hokeistów ŁKS.

Gratulujemy wszystkim odznaczonym, szczególnie wspaniałym legendom Łódzkiego Klubu Sportowego, którzy otrzymali odznaki na 110-lecie klubu.