Zapraszamy na kolejny odcinek „Z wiewiórką po Łodzi”. Zwinne zwierzątko, które z czasem stało się maskotką ŁKS Commercecon Łódź na przestrzeni najbliższych miesięcy będzie gościć w wielu miejscach na mapie naszego miasta. Dzisiaj zaprasza na spacer ulicą Piotrkowską.

Historyczne uwarunkowania Łodzi sprawiły, że zamiast rynku starego miasta mamy jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie – Piotrkowską. To właśnie ona stanowiła centrum dookoła, którego budowało się miasto. Z czasem przestała być głównym traktem komunikacyjnym, a stała się rodzajem deptaka. Obecnie pełni rolę podobną do starówek w innych miastach.

Ulica Piotrkowska ma swój niezaprzeczalny urok. To właśnie na niej odbywa się większość łódzkich imprez, festynów, marszów i uroczystości państwowych. „Pietryna” to dla wielu łodzian miejsce kultowe, a wielu uważa, że można ją kochać lub nienawidzić. 

Na deptakowej części ulicy Piotrkowskiej powstało wiele ciekawych projektów kulturalnych. Wiewiórka przekicała „Pietrynę” od Placu Wolności, na którym stoi pomnik Tadeusza Kościuszki (przy pomniku znajduje się wejście do podziemnego Muzeum Kanału „Dętka”) do Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wybrała dla Was kilka ciekawych punktów na tej trasie:

  • Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci (pomiędzy ul. Tuwima a Nawrot) – nawierzchnia pokrywająca fragment ul. Piotrkowskiej ułożona z ponad 13454 kostek brukowych, każda z płytką sygnowaną imieniem i nazwiskiem fundatora.
  • Galeria Wielkich Łodzian (rozciąga się przez całą ul. Piotrkowską) – rzeźby z brązu, które upamiętniają sławne osoby związane z Łodzią. Pomysłodawcą galerii jest animator kultury Marcel Szytenchelm. Nasza wiewióra zrobiła sobie zdjęcie przy rzeźbie pomysłodawcy. 
  • Zdroje uliczne – seria obiektów, która powstała dzięki inicjatywie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi w ramach projektu „Fontanny dla Łodzi”.
  • Pomnik Misia Uszatka – nie mogło go zabraknąć na liście naszej wiewiórki. To jedna z rzeźb należących do tzw. Łodzi Bajkowej, czyli rodzinnego szlaku turystycznego. Ma on zachęcać do spacerowania śladami małych pomników, które przedstawiają postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Misia Uszatka znajdziecie przy ul. Piotrkowskiej 87.
  • Aleja Gwiazd – czy wiecie, że pomysłodawcą tego projektu był reżyser Jan Machulski? To dzięki niemu między ul. 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina po obu stronach ulicy Piotrkowskiej zaczęto wmurowywać gwiazdy niczym w Hollywood. Pierwszą poświęcono aktorowi Andrzejowi Sewerynowi. Po stronie parzystej (wschodniej) znajdują się gwiazdy reżyserów i operatorów, a po stronie nieparzystej (zachodniej) – aktorów.  
  • Pasaż Róży – stworzyła go artystka Joanna Rajkowska, wyklejając elewacje kamienic w bramie przy ul. Piotrkowskiej 3 kawałkami lusterek. W letnie niedziele w tym roku w Pasażu Róży odbywają się bajkowe inscenizacje dla dzieci w wykonaniu aktorów Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych.
  • Parasolowy zakątek – spacerując ulicą Piotrkowską pod numerem 12o wiewiórka natrafiła na ciekawą instalację kolorowych parasolek. Mieszczą się one bezpośrednio przy restauracji hotelu Stare Kino, gdzie przy okazji małej sesji zdjęciowej pod parasolami warto wpaść na kawę. 

Ulica Piotrkowska to również cała ogromna ilość zabytkowych kamienic, które z pewnością urzekną miłośników architektury.

Na kawę, obiad i imprezę

To tu odbywa się najwięcej wydarzeń artystycznych i rozrywkowych, szczególnie w okresie letnim. Na „Pietrynie” każdy z Was znajdzie coś dla siebie również kulinarnie. Roi się tu od przytulnych kawiarenek, burgerowni, knajp z kuchnią orientalną. Wieczorem jedna z najdłuższych ulic handlowych zamienia się centrum spotkań towarzyskich. 

Uznaliśmy jednak, że nasza wiewiórka jest jeszcze za młoda na nocne harce, więc podczas kicania zjadła obiad na OFF Piotrkowska (polecamy!) i wróciła do swojej dziupli.