Chociaż zespoły często starają się tonować emocje przed najważniejszym meczami, to siatkarskie derby Łodzi urastają do rangi sportowego święta. W tym roku, podobnie jak w sezonie 2018/2019, rywalizacja derbowa między ŁKS-em Commercecon a Grot Budowlanymi zadecyduje o medalu mistrzostw Polski.

Derby dla mnie zawsze były z dodatkowym smaczkiem. Jeśli chodzi o boisko, to nie zmieniało się nic w naszym przygotowaniu do spotkania. Jednak jeśli chodzi o nastawienie, zawsze takie spotkanie dawało podwójne bicie serca. Każda z nas wiedziała, że hala będzie wypełniona praktycznie po brzegi, a patrząc na kibiców ŁKS-u wiadome było, że zagrają z nami. „Trybuny” nas niosły i bez względu na wynik, były z nami – wspomina środkowa Ewa Kwiatkowska, która w ŁKS-ie Commercecon Łódź występowała w latach 2016–2020.

Od 2016 roku, gdy ŁKS Commercecon Łódź awansował do ekstraklasy, siatkarskie derby w rozgrywkach ligowych odbyły się 15 razy. W debiutanckim sezonie Ełkaesianki dwukrotnie musiały przełknąć gorycz porażki, jednak już rok później w fazie zasadniczej zespoły podzieliły się wygranymi.

Jak do tej pory najwięcej emocji derbowych przyniósł sezon 2018/2019. W rundzie zasadniczej ŁKS Commercecon i Grot Budowlani były dla siebie bardzo gościnne i odnosiły zwycięstwa w roli gości. W fazie play-off drużyny spotkały się ponownie i to w rywalizacji o złoty medal mistrzostw Polski. Łódzka hala Sport Arena im. Józefa „Ziuny” Żylińskiego trzykrotnie wypełniła się brzegi, a zespoły zapewniły całej siatkarskiej Polsce ogromne emocje, ponieważ wynik każdego meczu rozstrzygał się dopiero w tie-breaku. W każdym z nich nerwy ze stali miały Łódzkie Wiewióry i tym samym to one cieszyły się ze złotego medalu mistrzostw Polski. Tytuł mistrzowski wrócił do Łódzkiego Klubu Sportowego po 36 latach.

Na pewno niezapomniane będą derby o mistrzostwo Polski. Kto nie miał okazji zagrać i być w hali, nie jest w stanie sobie wyobrazić tych emocji – przypomina Ewa Kwiatkowska. – Kibice grali z nami, a my wiedziałyśmy, że musimy zostawić serce na boisku, aby zdobyć medal. Nam się wtedy udało. Teraz pora na obecne Wiewióry, one na własnej skórze poczują te emocje w walce o brąz. Trzymam kciuki – dodaje zawodniczka, która w barwach ŁKS-u Commercecon wywalczyła trzy medale mistrzostw Polski.

Rok później ŁKS Commercecon i Grot Budowlani spotkały się dwa razy w rundzie zasadniczej. Gospodarzami pierwszego pojedynku były Ełkaesianki, ale zwycięstwo zapisały na swoim koncie Budowlane. Co ciekawe, wygrana w drugich derbach pozwoliła siatkarkom ŁKS-u Commercecon Łódź wskoczyć na 3. miejsce w tabeli TAURON Ligi. Po tym meczu, z powodu pandemii koronawirusa, sezon został zakończony, a Łódzkie Wiewióry odebrały brązowe medale mistrzostw Polski.

Derbowe emocje wspomina również jedna z ikon klubu spod znaku przeplatanki. – Śmiało mogę powiedzieć, że na derby w klubie czekali wszyscy już od początku sezonu. Wszyscy – kibice i osoby związane bezpośrednio z klubem – dużo wcześniej budowali atmosferę tego siatkarskiego święta. My – zawodniczki raczej musiałyśmy studzić emocje – przyznaje Izabela Kowalińska, która z krótką przerwą reprezentowała ŁKS Commercecon w latach 2016-2020. – Chociaż ta adrenalina derbowa i atmosfera w trakcie meczów była zawsze wyjątkowa i potrafiła nie raz dodać skrzydeł – dodaje była kapitan Łódzkich Wiewiór, której numer (14) w tym roku podczas meczu derbowego został zastrzeżony przez prezesa Huberta Hoffmana.

Tradycję derbowego podziału wygranymi drużyny kontynuowały w sezonie 2020/2021. Nie zmieniło się również to, że zespół-gospodarz oddawał pola drużynie, która występowała w roli gości.

Przełamane nastąpiło w tegorocznych rozgrywkach. W pierwszym meczu w fazie zasadniczej gospodarzem derbów był zespół ŁKS-u Commercecon Łódź. Spotkanie przyniosło wiele emocji, a Ełkaesianki rozstrzygnęły je na swoją korzyść po walce w tie-breaku. Statuetkę MVP otrzymała po tym meczu Weronika Sobiczewska, atakująca Łódzkich Wiewiór, która wywalczyła 18 punktów przy skuteczności 52%. W spotkaniu rewanżowym siatkarki Grot Budowlanych zaprezentowały się o wiele lepiej od swoich lokalnych rywalek i wygrały pewnie 3:0. Najlepszą zawodniczką tego meczu wybrano Martynę Łazowską, rozgrywającą Budowlanych.

Teraz przed łódzkimi zespołami decydujące starcia sezonu 2021/2022. Spotkania derbowe rozstrzygną o tym, który z zespołów zakończy rozgrywki z brązowym medalem mistrzostw Polski. Rywalizacja toczy się do trzech zwycięstw.

Harmonogram spotkań o brązowy medal MP wygląda następująco:

1 maja, godzina 17:30: ŁKS Commercecon Łódź Grot Budowlani Łódź

5 maja, godzina 20:30: Grot Budowlani Łódź – ŁKS Commercecon Łódź

8 maja, godzina 14:45: ŁKS Commercecon Łódź Grot Budowlani Łódź

ew. 12 maja, godzina 17:30: Grot Budowlani Łódź – ŁKS Commercecon Łódź

ew. 15 maja, godzina do ustalenia: ŁKS Commercecon Łódź Grot Budowlani Łódź

fot. Wojciech Pakulski